top of page

Pasekmės, bausmės ir disciplina

Esu moderatorė gana didelėje tėvystės grupėje. Skaitydama prisijungimo prie grupės užklausas, dažnai nustembu. Didžioji dauguma besijungiančių sako, jog vaikų nedrausmina smurtu, arba jog netaiko bausmių, bet drausmina apribodami mėgstamą veiklą, pramogas ir pan.


Norisi apie tai pakalbėti plačiau. Man rodos šioje vietoje yra susimaišiusi informacija apie ribas, pasekmes ir bausmes. Paprastai, kai sakoma, jog kad "taikome pasekmes", "taikome logines pasekmes", o vaikui dėl to, jog kažką netinkamo padarė ar pasakė yra neleidžiama žiūrėti filmuko - t.y. daryti kažko, kas tiesiogiai su netinkamu elgesiu nėra susiję - tai yra bausmė, tik kiek mandriau pavadinta. Tai yra manipuliacija vaiko elgesiu, jausmais ir norais.


Dažnai tėvai išsireiškia, kad vaikai jais manipuliuoja. Atiminėdami ar grasindami apriboti ar atimti tai, kas vaikui patinka ir yra svarbu - darome lygiai tą patį , manipuliuojame vaiku. Vaikai tokį elgesį perima. Jie perima tokias žaidimo taisykles nepiktybiškai - tai, ką mato, kaip yra elgiamasi su jais, jie priima kaip absoliučią normą, kuri tiesiog yra vienintelė ir teisinga. Tą normą ir lūkesčius elgesiui su savimi jie nešis per gyvenimą.


Taigi grįžtant prie bausmių ir pasekmių: